poniedziałek, 15 sierpnia 2011

JAK DBAĆ O ZDROWIE KOTA

Koty są wytrzymałe i zdrowe z natury, dlatego większość kotów domowych odwiedza weterynarza tylko przy okazji rutynowych kontroli i szczepień lub przy zabiegu sterylizacji. Wraz z udomowieniem koty omija wiele zagrożeń: bycie na dwoŹrze podczas złej pogody, brak jedzenia, ataki ze strony drapieżników, infekcje i pasożyty typowe dla dziko żyjących osobników.



JAK DBAĆ O ZDROWIE

Nawet najbardziej zadbany kot domowy majak wszystkie stworzenia, na różnego typu problemy zdrowotne: od zwykłego przeziębienia po śmiertelne choroby.

Przestrzegając paru prostych zaleceń, możemy zmniejszyć to ryzyko i tym samym zwiększyć szanse naszego ulubieńca na zdrowe życie.

Szczepienia. Przede wszystkim ważne jest szczepienie przeciwko popularny kocim chorobom. Są to: panleukopenia kotów (inaczej zakaźne zapalenie jelit kotów lub nosówka kotów), wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych {koci katar, kocia grypa) oraz białaczka kotów (FcLV). W większości krajów koty są objęte szczepieniami przeciwko wściekliźnie.

Kocięta mogą być szczepione od wieku około dwóch miesięcy. Kotek kupiony od dobrego hodowcy powinien mieć udokumentowane wszystkie lub większość szczepień. Zalecane są coroczne przypominające szczepienia, które są dobrą okazją do ogólnej kontroli u weterynarza. Wystawy i hotele dla kotów nie przyjmują zwierząt bez aktualnej książeczki szczepień.

Cotygodniowy przegląd. Bardzo ważny jest cotygodniowy przegląd, który można wygodnie łączyć z czesaniem (pamiętaj, że koty długowłose wymagają częstszego szczotkowania). Futro sprawdzamy pod kątem obecności pasożytów. Odchylamy je przy pomocy grzebienia. Nie powinno być wycieku z oczu, uszu lub nosa, odbyt powinien być czysty. Kotu wychodzącemu sprawdzamy dokładnie łapy, szukając ewentualnych podrażnień, pęknięć czy drzazg. Pyszczek powinien być różowy a zęby białe. Małe kotki można przyzwyczaić do czyszczenia zębów, ale w przypadku dorosłych kotów najlepiej poprosić o pomoc weterynarza. Używamy do tego pałeczki kosmetycznej lub kociej szczoteczki do zębów (dostępnej w sklepach zoologicznych) ze specjalną "kocią pastą do zębów".

Higiena. Przed chorobą uchroni kota staranna higiena. Kuweta powinna być czyszczona po każdym użyciu. Należy dokładnie ją umyć albo usunąć zabrudzoną ściółkę i wsypać świeżą. Co najmniej raz na tydzień kuweta powinna być opróżniana i dezynfekowana za pomocą odpowiedniego środka, który można dostać w sklepie zoologicznym.

Dieta. Istotną rolę odgrywa zbilansowana dieta. Na wolności zapewniają świeżo upolowana ofiara. Odpowiednikiem jest dobra karma dla kotów z dodatkiem witamin i substancji odżywczych. Większość właścicieli kotów rozumie, jak ważne jest dostarczanie im odpowiedniej ilości wody. Jeśli kot nie pije wystarczająco dużo, nie można zapomnieć o uzupełnianiu niedoboru. Wystarczy dolewać do jego normalnych posiłków gorącej wody i podawać kotu po ostudzeniu. Niewielu właścicieli potrafi oprzeć się pokusie dawania kotu smakołyków, należy jednak tego unikać.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz