niedziela, 19 lutego 2012

W co możesz bawić się z kotem


 

Większość kotów ma swój własny rozum. Nie możesz po prostu podejść do nich, zamachać zabawką i spodziewać się, że nagle zechcą bawić się z Tobą. Zachęcenie ich do zabawy, skakania i wykonywania różnych ćwiczeń według twojego planu może być trudne. Kluczem do sukcesu jest sprawienie, by kot myślał, że zabawa to jego pomysł. Pamiętaj zawsze – większość kotów naprawdę uwielbia się bawić i może godzinami zajmować się wymyślaniem gier oraz intryg.

Samodzielne zabawy kotów
Istnieją zabawy, w które koty mogą bawić się same, takie jak zabawa piłeczkami do tenisa stołowego, kłębkiem wełny czy zabawką z kocimiętką. Jeśli używasz tych ostatnich, wymieniaj je, gdy przestają interesować kota. Kocimiętka traci po pewnym czasie swój nęcący zapach. Jeśli kot bawi się kłębkiem wełny, upewnij się, że nie za bardzo za nią przepada – niektóre koty lubią jeść wełnę. Niekiedy koty lubią bawić się zabawką z kocimiętką czy kocim przysmakiem wewnątrz starej papierowej tuby. Będą to robić dopóty, dopóki nie dostaną się do przysmaku czy kocimiętki, co stanowi dla nich nagrodę samą w sobie.

Kartonowe pudła
Możesz także dać swojemu kotu stare kartonowe pudło. W jego wnętrzu zwierzak może chować rozmaite rzeczy lub sam się tam ukryć. Jeśli masz dwa koty, można nawet zaobserwować jak się bawią w chowanego. Musisz tylko się upewnić, że pudło jest wystarczająco solidne, aby kot mógł często wchodzić do środka i wychodzić oraz czy nie jest przez niego zbytnio obgryzane.

Sztuczne myszy
Staraj się zawiesić coś puchatego na sznurku i wymachiwać tym przed nosem kota. Zorientuje się, że to nie mysz, ale będzie udawał, że poluje na mysz. Potem odda się fantazjom, że jest drapieżnikiem i tropi swoją ofiarę. Ta zabawa może zając kota na całkiem długi czas, Możesz wymachiwać sztuczną myszą lub ciągnąć ją po podłodze. Możesz także użyć piórka czy innego małego przedmiotu, który kot może próbować uderzać łapką. Uważaj tylko, aby na czas cofnąć dłoń i uniknąć zadrapania.

Zwinięta folia metalowa także może zachęcić kota do zabawy. Należy tylko zwrócić uwagę, by była mocno zwinięta i kot nie mógł jej ugryźć lub połknąć.

Jeśli Twój kot lubi zapach skórzanych butów, może mu się spodobać jego własna skórzana zabawka do wąchania lub zabawy.

Inne pomysły na zabawki
Niektóre koty lubią szeleścić gazetami lub wślizgiwać się do teczki. Lubią dźwięk i dotyk szeleszczącego papieru. Duża torba papierowa może zając je na pewien czas. Dodatkową atrakcją będą włożone do niej małe zabawki.

Inne pomysły na zabawki to: solidne korki (sprawdzaj regularnie czy nie są zbyt zniszczone), kolorowe rulony papieru do pakowania z dołączonymi sznureczkami, puste opakowania po szminkach, tkanina wypełniona starymi pończochami itd.

Jeśli to możliwe, zapewnij swojemu kotu miejsca, na które może się wspinać. Słupki do drapania i drabinki są idealnym pomysłem na ćwiczenia i pobudzenie do aktywności.

Czy będzie aportować?
Koty raczej nie aportują, a na pewno nie tak jak psy. Niektóre na początku przynoszą zabawki, które rzuca opiekun. Ale, jak zapewne się domyślasz, musi się to odbywać na ich warunkach.

A oto jak je do tego namówić:
Wybierz jakąś zabawkę twojego ulubieńca, którą naprawdę lubi, coś niewielkiego, lekkiego i czym można rzucać. Zawołaj kota po imieniu. Może udawać, że go nie zna, ale tak naprawdę jest mu świetnie znane. Podrzucaj zabawkę w górę i w dół, i sam łap. Baw się nią. Żongluj. Sprawiaj wrażenie, że świetnie się bawisz.

Czy Twój kot patrzy? Jeśli tak, rób to nadal, jeśli nie, gra skończona.
Trzymaj zabawkę w zasięgu kociego wzroku, usiądź na krześle i rzuć zabawką tak, aby wylądowała blisko kota. Kiedy się znudzi, zawołaj go ciągle siedząc. Jeśli zwróci na nią uwagę, wstań, podnieś ją i wróć na miejsce.

Ponów próby rzucania, ciągle z pozycji siedzącej. Powtarzaj to dwa razy dziennie przez około 10 minut.

Niektóre koty szybko się orientują, co jest grane. Potem rzucaj na różne sposoby. Wrzucaj zabawki za przeszkody aby skłonić kotka do tropienia ich.

Nie wszystkie koty podejdą do tej zabawy entuzjastycznie, ale niektóre na pewno będą chciały się bawić. Jeśli twój kot do nich nie należy, pociesz się, że ucząc się miał wiele okazji do ćwiczeń.

Zabawy z bieganiem
Zabawa, którą kot sam może zainicjować i ciebie do niej zachęcić to uciekanie przed tobą po całym domu. Niektóre koty robią to codziennie o jednej porze, zazwyczaj wieczorem kiedy jesteś zmęczony i szykujesz się spać. Jeśli zauważysz kota biegnącego przez pokój, przed Tobą i ukrywającego się za zasłoną, zajrzyj tam i zobacz co tam robi. Jeśli on nagle się zerwie i przebiegnie przez pokój w kierunku szafy, aby tam się ukryć, a potem patrzy na ciebie znacząco, to znak, że teraz twoja kolej aby go gonić. To wspaniała okazja dla Was obojga na trochę ruchu.

Jak rozmawiać z kotem




Koty są samotnikami, nierzadko lubią spędzać czas samemu, śpiąc czy też spacerując. Są również drapieżnikami, które wolą polować w nocą, a ich instynkty łowieckie nie znikną, nawet jeśli ludzie będą dostarczać im regularnie jedzenie.

Pozwól mu być sobą.
Po pierwsze należy pamiętać, aby pozwalać kotu na naturalne zachowanie i wyrażanie swych instynktów. Pozwalaj mu być samemu, jeśli tego pragnie. Zapewnij mu miejsca, gdzie może się schronić, jeśli Wasze gospodarstwo domowe jest pełne ruchu. W ten sposób zawsze może się przed Wami ukryć. Koty lubią zamknięte przestrzenie, takie jak kartonowe pudła czy kocie posłania, gdzie mogą odpoczywać. Nie dziw się, że Twój kot spędza tak dużo czasu odpoczywając, instynktownie wie jak zbierać siły, aby mógł polować późną nocą. Koty lubią też spać gdzieś wysoko – tam czują się bezpieczniejsze – a kiedy czegoś się boją, próbują znaleźć jak najwyżej położone miejsce. Spróbuj takie miejsce mu zorganizować.

Oko na ptaki
Należy także pamiętać, aby pozwolić kotu na polowanie. „Ofiarą” nie musi być prawdziwy ptak lub mysz, wystarczy zwykła zabawka. Zabawki wędkarskie dają kotu szansę na zabawę interaktywną z Tobą i pozwalają mu popisywać się swymi naturalnymi instynktami myśliwskimi. Od czasu do czasu, pozwól kotu złapać zabawkową ofiarę, a zobaczysz, jak będzie pękał z dumy.

Zabawa jest ważną częścią kociego życia. Jeśli zachęcisz kota do doskonalenia umiejętności myśliwskich i ograniczysz ilość prezentów, zacznie przynosić Ci myszy oraz ptaki. Koty jednak nie przynoszą ptaszków bez głów bądź myszy, aby Cię przestraszyć lub też utrudnić Ci życie, ale robią to, bo są dumne z tego, co upolowały i chcą Ci to pokazać swoje trofea. Jeśli zignorujesz, lub skrzyczysz swojego kota, pomyśli, że nie jesteś zadowolony z łupu jaki Ci przyniósł i postara się o coś lepszego następnym razem.

Co to za zapach?
Porozumiewanie się za pomocą zapachu jest bardzo ważne dla kotów. Zostawiają one wiadomości drapiąc lub znacząc moczem oraz pocierając gruczołami zapachowymi rozmaite przedmioty – drzewa, ogrodzenie, drzwi, w ten sposób oznaczając własne terytorium. Kiedy kot ociera się o Twoje nogi, mówi Ci: „Jesteś mój”. Drapanie zostawia widoczną wiadomość i pomaga kotu ostrzyć pazurki. Kotom potrzeba drapania, bo w ten sposób skracają i ostrzą sobie pazurki – nie robią tego, aby Cię zdenerwować czy zniszczyć Ci meble. Nie ma w tym złośliwości. Jedyne co możesz zrobić to zapewnić swojemu kotu specjalne miejsce w domu, gdzie będzie mógł drapać, a nawet zachęcać go, aby to robił dokładnie w tym miejscu. Możesz zakupić różne rodzaje specjalnych słupków do drapania. Upewnij się, że ten, który wybierzesz podoba się także Twojemu kotu. Zapewnienie mu takiego słupka do drapanie jest najlepszym sposobem na ocalenie własnych mebli przed zniszczeniem.

Ucząc się od Twojego kota, możesz lepiej go zrozumieć i zbudować lepszy z nim związek. Twój kot naprawdę do Ciebie mówi – musisz tylko nauczyć się go słuchać i obserwować.

sobota, 18 lutego 2012

Uwaga na domowe trucizny!



Niektóre przedmioty domowego użytku, dla Ciebie nieszkodliwe, mogą okazać się śmiertelne dla Twojego kota. Kot nie przeczyta ostrzegawczych naklejek na butelkach z niebezpiecznymi substancjami. Upewnij się zatem, że stoją one w miejscu niedostępnym dla Twojego pupila. Usuń jak najszybciej wszelkie ich ślady, jeśli się wyleją czy wysypią. Pamiętaj także o naturalnej kociej ciekawości, która sprawia, że wszystko chcą zbadać – zwłaszcza, gdy są same w domu i nie mają z kim się bawić.

A oto lista przedmiotów domowego użytku, które powinny być poza kocim zasięgiem:

Środki przeznaczone do uprawy roślin
Środki owadobójcze i pestycydy - są bardzo niebezpieczne!

Rośliny
Wiele roślin jest trujących. Poproś w sklepie ogrodniczym o stosowne informacje o roślinach, które kupujesz. W przypadkach budzących wątpliwości, trzymaj roślinę poza zasięgiem kota.

Monety
Niektóre monety zawierają cynk, który wywołuje wymioty, anemię lub nawet śmierć kota, jeśli zostanie przez niego połknięty.

Środki przeciwdziałające zamarzaniu
Ich smak wydaje się kotom słodki, więc mogą próbować zlizywać go z podłogi garażu lub podjazdu. Już niewielka ilość tych środków, łyżeczka od herbaty, może spowodować nieodwracalne zmiany w nerkach albo czy wręcz powodować zgon, dotyczy to zwłaszcza młodego kota. Wycieraj więc niezwłocznie oraz dokładnie wszelkie plamy po rozlaniu tych środków.

Lekarstwa sprzedawane bez recepty
Wiele z nich jest dla kotów niebezpieczne. Paracetamol może nawet otruć kota. Środki pobudzające mogą wywołać u niego drgawki. Środki znieczulające do użytku zewnętrznego mogą być przyczyną anemii u kotów.

Upewnij się więc, że wszelkie środki czystości oraz chemikalia są zupełnie poza zasięgiem nawet najbardziej ciekawskich kotów.

Urodzeni myśliwi





Później jednak kot może zacząć brać to na poważne, a wtedy jego ugryzienia mogą stać się niedopuszczalnie mocne. Z tego powodu dobrze jest przerwać zawczasu te zabawy, przez chwilę ignorując naszego pupila. Jeżeli to nie przyniesie pożądanych rezultatów, należy zapanować nad jego agresją, mówiąc stanowczym i donośnym głosem. Dzięki temu wkrótce powinien nauczyć się, jak się zachowywać w towarzystwie.

Czasami mały kot wykazuje inny rodzaj zachowań agresywnych. Ma to miejsce, gdy widzi on innego kota, ale nie może go dosięgnąć, ani zaatakować. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy pozostawienie go w spokoju, aby się uspokoił. Najprawdopodobniej nastąpi to dość szybko w momencie, gdy coś innego przykuje jego uwagę.

Przynoszenie tego do domu
Czasami naturalny instynkt łowiecki kociąt może być naprawdę denerwujący, zwłaszcza gdy koty przynoszą swoje zdobycze do domu. Karanie go za to, jest kompletnie pozbawione sensu. Instynkt jest w nim głęboko zakorzeniony, a on robi tylko to, czego nauczył się jako mały kotek. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z głodem. Kot i tak będzie polował, choćby był najedzony, i może nawet prezentować Ci swoje zdobycze w oczekiwaniu na gratulacje.

Można jednak podjąć pewne kroki, które zniechęcą kota do jego łowieckich wycieczek. Świetnym substytutem polowania mogą być takie zajęcia jak zabawki i zabawy z kotem, co pomoże także zatrzymać go na noc w domu. Inną dobrą tradycyjną metodą na zapobieganie tej sytuacji jest obroża z dzwoneczkiem, która swoim dźwiękiem ostrzeże ptaki oraz inne potencjalne ofiary przed zbliżającym się łowcą.

Pchli problem


 

Twój lekarz zaordynuje Ci odpowiednią kuracje, która odpchli Twojego kota i zwalczy te insekty. Jeśli sam kupujesz odpowiednie środki w proszku lub sprayu w sklepie zoologicznym, sprawdź czy są odpowiednie dla kotów i pamiętaj, że równocześnie musisz przeprowadzić taką samą kurację u innych zwierząt w swoim gospodarstwie. Jeśli zauważysz pchły u Twojego kota, pamiętaj, że musisz użyć odpowiednich środków zwalczających pchły w całym otoczeniu, ponieważ pchły spędzają więcej czasu z dala od swojego nosiciela niż na nim. Posłanie swojego pupila wypierz w gorącej wodzie, a pudełko luk koszyk dobrze wyszoruj. (Możesz je także wysypać talkiem.) Pamiętaj o dokładnym odkurzeniu dywanów i wykładzin, oraz umyciu listew przypodłogowych i mebli. Powinieneś także zastosować środek przeciw pchłom w proszku lub sprayu, który jest odpowiedni do domu, a jego pozostałości usunąć odkurzaczem po kilku godzinach. Pamiętaj, że tego typu środków nie można stosować bezpośrednio na skórę kota.